Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém v Minoritním kostele (Wien)

Rakousko: Vídeň

WWW:

Minoritní kostel, (formálně nazývaný Italienische Nationalkirche Maria Schnee, vztahující se k italské Kongregaci, která je majitelkou tohoto kostela), byl postaven ve francouzském gotickém slohu v Altstadt nebo First District of Vienna, Rakousko. Místo, na kterém je kostel postaven, bylo v roce 1224 věnováno stoupencům Františka z Assisi (františkánům). Základní kámen položil v roce 1276 český král Ottokar II-vévoda Albrecht II. Gotický sbor Ludwig byl postaven v letech 1316 až 1328 a ve 14. a 15. století sloužil jako mauzoleum. Stavba kostela byla dokončena v roce 1350.
Zásadní zlom nastal v roce 1782, kdy byl minoritní kostel uzavřen v průběhu náboženské politiky Josefa II. Kostel byl poté přejmenován na „Italský národní kostel Marie Sněžné“ (Santa Maria Maggiore) - tento název dodnes existuje. V průběhu evakuace svého kostela přinesli františkánští menší bratři kříž s Kristovým obrázkem visícím nad hlavním oltářem do svého kostela ve Wimpassingu, takže když se o několik století později vrátil zpět do Vídně, nazýval se "Wimpassingerův kříž." Jeho kopie dnes visí v katedrále Stephansdom.
Vrchol jeho zvonice byl poškozen během první rakousko-turecké války, přestavěn, poté znovu zničen během druhé rakousko-turecké války. Horní část byla poté nahrazena plochou střechou.

Celá budova odpovídá vzoru architektury francouzské katedrály. Stavební mistři nejsou známí. nicméně, Obyčejně je to připisováno Jacobusu Parisiensisu, Fra Giacomo Paříže, Který byl zpovědník vévody Albrecht II. Portál sleduje francouzský vzor, který je pro Rakousko vzácný. Tympanum je rozděleno dopady kruhu na tři pole, přičemž ve středním poli je zobrazen Kristus na větvi. Vlevo je Marie s Mary Magdalenou a dalšími ženskými postavami, napravo Jan Evangelista, Voják Saint Longinus a další mužské postavy. Nejvzdálenější mužské a ženské postavy mohly představovat vévodu Albrechta II a jeho manželku Johanna z Pfirt, zejména proto, že se zdá, že mužská postava nosí vévodský klobouk. Čísla jsou velmi elegantní a jemně propojená: pravděpodobně francouzský vliv a zároveň důležitá stylová charakteristika Minoritenwerkstatt, která sahá přibližně do roku 1360.
V rámci nového zasvěcení provedl četné změny Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg, které byly zaměřeny zejména na odstranění baroka z vnitřku. V roce 1529 byla poprvé zničena věž, ale přestavěna v roce 1633. Během druhého tureckého obléhání roku 1683 byla znovu zničena. Zničenou věž nahradila plochá střecha. V následujících stoletích zůstal kostel do značné míry nezměněn, jen to, že v různých válkách byla věž několikrát poškozena. Kolem roku 1900 došlo k posledním významným změnám, zejména ke konstrukci sbormistické sakristie. Při výstavbě podzemních podchodů byly do konce 80. let 20. století nalezeny základové zdi dlouhého sboru, které jsou nyní na místě zpřístupněny.

www.wikipedie.at

Betlém
Sicilský betlém ve Vídni Minoritním kostele je darem Nadace Institutu pro povýšení lidského života, která byla v roce 1989 založena v Enně pro podporu lidí všech vzdělávacích úrovní prostřednictvím vzdělávacích programů. V roce 2008 předseda Fondazione Di Vincenzo Salvatore Martinez jako součást působivé liturgické slavnosti v Minoritním kostele předal sicilský betlém z Kongregace italiana „Madonna della Neve“.
Jak umění a řemeslo obecně a betlémyzejména mají ve střední Sicílii, zejména v Caltagirone u Enna, velmi starou tradici, která sahá až do 14. století. Od poloviny 16. století do současnosti vytvořily celé rodiny skutečná mistrovská díla dekorativního řemesla.
Kouzlo betlému dělá nejen rozložení jako takové, ale také to, že některé postavy se pohybují.

Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Interiér baziliky Interiér baziliky Portál baziliky Vánoční betlém Poutníci Královská družina
Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Interiér baziliky, oltář Interiér baziliky, varhany Portál baziliky Vánoční betlém Poutníci Královská družina
Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Interiér bazilky Hlavní oltář Svatá rodina Anděl Chlapec Občan s knihou
Katedrála Katedrála Interiér bazilky Hlavní oltář Svatá rodina Anděl Chlapec Občan s knihou


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp